vücut geliştirme ve kalp sağlığı

Vücut geliştirme yapmak kalbin için sağlıklı olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Fitness ve kalp sağlığı arasında bağ nasıl mı? Kalp sağlığı için spor mu? Spor ve kalp sağlığı arasında ki ilişki nasıl mı?

Bisiklet veya uzun mesafeli koşu aerobik egzersiz dersleri gibi çalışmalar sağlıklı bir kalp ve dolaşım sistemini geliştirmek için iyi bir adım olduğunu hepimiz biliyoruzdur.
Ağırlık kaldırmak iyi mi?
Bu sorunun cevabı da kategorik olarak evet.
Halter ve kalp sağlığı el ele yürür gider. 🙂

Ağırlık çalışması kardiyovasküler  bir çalışma olmadığını sık sık duyabiliriz. Ancak, bu sadece bir efsane. Aerobik egzersizinin ek faydalar sağlayacağı doğru olsa da, ağırlık çalışması kesinlikle kardiyovasküler sağlığı teşvik etmek için kendi yararlarına katkıda bulunur. Ağırlık çalışması ayrıca güçlü kemikler ve bağ dokularını aerobik egzersizlerden daha iyi oluşturur.

Bu makalenin temel amacı, ağırlık antrenmanının kas boyutunu ve gücünü arttırmanın yanı sıra kardiyovasküler uygunluğu tam olarak nasıl geliştirebileceğini göstermektir.

Ağırlık çalışmak kalp sağlığına nasıl fayda sağlar? Ağırlık kaldırmak kalp sağlığını nasıl artırır?

  • Ağırlık çalışması bazı kardiyovasküler parametrelerde önemli ve pozitif değişiklikler üretebilir. Bunlar daha iyi oksijen taşıma kabiliyeti, daha düşük dinlenik kalp atış hızı ve düşük sistolik kan basıncını içerir.
  • Orta ağırlıkta egzersiz, kalp fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olan kalp atış hızını artırabilir. Ek olarak, kaslar ne kadar güçlü olursa, kan damarları, akciğerler ve kalp üzerinde daha az stres olur. Bu hayati organlarınızı korumaya ve kalbinizi sağlıklı ve güçlü tutmaya yardımcı olur.
  • Ağırlık antrenmanının diğer faydaları arasında serum lipitlerinde pozitif değişiklikler, glikoz toleransı ve insülin duyarlılığında artış ve kısa vadede yüksek yoğunlukta geliştirilmiş dayanıklılık sayılabilir.
  • Fitness, metabolizmanızı hızlandırır ve vücudunuzun kalorileri daha verimli yakmasını sağlayarak kilo vermenin, onu korumanın harika bir yoludur. Kardiyovasküler egzersiz vücudun antrenman başına daha fazla kalori yakmasına yardımcı olurken , ağırlıkların kaldırılması vücudun uzun vadede (antrenmandan uzun süre sonra) daha fazla kalori yakmasına izin verir.
  • Kalp problemleri olan çoğu insan da aşırı kilolu veya diyabet gibi diğer obezite problemleriyle mücadele ediyor. Ağırlık kaldırmak, bu durumların önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Kuvvet antrenmanı aynı zamanda kötü LDL kolesterolünüzü ve kan basıncınızı düşürür ve metabolizmayı artırır. Dahası, AHA ( Amerikan Kalp Derneği ) tarafından yapılan çalışmalar , direnç egzersizlerinin artrit, osteoporoz, bel ağrısı, obezite ve diyabet gibi diğer sağlık durumlarının semptomlarını da azaltabileceğini göstermektedir.

Umarım faydalı bir şeyler çıkmıştır ortaya. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Sağlıklı ve spor dolu günler dilerim..

Egzersiz ve Antrenman Koçu
Yiğit Yurtseven

About Yiğit Yurtseven

Hakkımda daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

1 Yorum

  1. Eda Zorlu 28 Mayıs 2020 - 00:12

    Hayati önem taşıyan konular bunlar. Dikkatle okunması gerektiğini düşünüyorum.

Yorum Yaz