Emrah Şahanoğlu

“Güçlü olmalısınız, güçlü olursanız size saygı duyarlar, güç üstündür, bunun için çalışın” demişti hocam bir antrenmanda, yaklaşık 17 sene önceydi.

Her sporcunun antrenmanlarda unutamadığı bir anısı olur. Benimde işte bu antrenmandı. Mücadele sporlarının özelliği budur. Hoca sporcu ilişkisi çok farklıdır bizde. Annesinden babasından bile etkili olur iyi bir antrenör o sporcunun gözünde ve sadece onu bedenen değil ruhen de geliştirebilir. İşte hocamın yıllar önce zihnimize yerleştirdiği güç kavramını yıllar boyunca aklımdan çıkarmadım. Onun için çok çalıştım. Güçlü olmam gerekiyordu. Hocam haklıydı. Sonra güç kavramının basit bişey olmadığını farkettim.

İnsan bedenen güçlü olmalı evet ama bu yeterli değildi. Bilgi de büyük bir güçtü, maddi güçte önemliydi ama bunların hepsinden önemli bir güç daha vardı oda VİCDAN dı. Çünkü güçlü bir insanda vicdan yoksa o ne kadar güçlü olursa o kadar kötü olacaktır. Örneğin firavun gibi nemrut gibi…
Vicdan demek temiz kalpli olmak demek, güzel ahlaklı olmak demek ve mütevazi olmak demek…

işte biz mücadele sporlarında yetiştirdiğimiz öğrencilerimize bunları öğretiyoruz ve bu kavramların bütününe sahip olan kişiye sporcu diyoruz. Biz bu sistemde birçok Türkiye ve Balkan Şampiyonu, uluslararası birçok şampiyonluklar, Dünya ve Avrupa dereceleri çıkarttık. Bu başarılardan daha önemlisi ahlaklı, saygılı, değerlerinden kopmamış, kalbinde vatan ve bayrak sevgisi olan vicdanlı bireyler yetiştirdik. Asıl övündüğümüz şey budur. Mücadele sporu diyoruz.

Ama biz sadece ringde mücadele etmiyoruz. Biz sokaklarda çocuklarımızı bağımlı yapan kötülüklerle mücadele ediyoruz. Biz bir bilgisayar veya tabletle evlerine hapsedilmek istenen nesillerimizin özgürlüğü için mücadele ediyoruz. Değerlerimizden koparılıp zihinleri işgal edilmek istenen gençlerimiz için durmadan mücadele ediyoruz. Biz aslında hayatın kendisiyle mücadele ediyoruz…
Tüm bu mücadeleler için Hocamın dediği gibi güçlü olmamız gerekiyordu.
Bizde güçlü olduk…

Kick Boks Milli Takım Antrenörü
Emrah ŞAHANOĞLU

Emrah Şahanoğlu

About Emrah Şahanoğlu

Kickboks Milli Takım Antrenörü - Kickboks Milli Sporcu

1 Yorum

  1. Arif KORKMA 2 Mayıs 2020 - 18:46

    Bize bu sporu sevdirdiniz, bize savaşçı, dürüst, erdemli, ahlaklı sporcular olmayı öğrettiniz, her zman bize güvendiniz. Ne olursa olsun her durumda sporcusu’nun arkasında duran sizin gibi bir hocamız olduğu için ne mutlu bize, iyiki sizin gibi bir hocamız var. Baştacısınız hocam.

Yorum Yaz