zayıflamanın kolay yöntemi

Selam ben Beslenme Uzmanınız İpek Ezgi Öksüzoğlu. Bugün nasılsın? İyi olduğunu umuyorum.

Bu buluşmamızda bir değişiklik yapacağım ve yazımı okurken seninle ortak duyguda gidebilmemiz için playlist vereceğim. Müzik insanlığa verilmiş muhteşem bir hediye, çünkü mesafeleri tanımaz ve bizi aynı yerde buluşturur. Müzik ekipmanlarını hazırla.

Beni yeterince tanıdıysa zaten burada klasik bir ‘’Nasıl Beslenmeliyiz’’ yazısı bulmayacağını artık biliyorsun.

AŞIRI KOLAY ZAYIFLAMAK İÇİN NELER YAPMALIYIZ ?

Şimdi rahatça arkana yaslan ve kulaklarında benimle buluş.

İlk şarkı geliyor o zaman : Tarkan – Beni Anlama. Çok özel bir şarkı dinlediğimizin farkında mıyız? Nefesini al ve verirken şu cümleye odaklan:

‘’Aşk incelik ister canım, hoyrat olma. Beni böyle sev değiştirme’’

Burası başlangıç noktamız çünkü tüm hikayede burada başlıyor. Sevginin ne olduğunu hatırlamak zorundayız. Şu ana kadar insanlarla alış- verişler üzerinden kurduğun o çıkar düzeninin sevgi olduğunu sanmaktan öncelikle vazgeç, çünkü değil. Kendimizi kandırmaya gerek yok.

Böyle sananlar için hemen bu noktada ikinci şarkımız geliyor : Sena Şener- Sevmemeliyiz.

Acaba şarkımızın da belirttiği gibi, böyle seveceğinize hiç sevmeseniz daha mı iyi ?  Çünkü sevgi, olduğu gibi kabul eder. Sevilmek için hiçbir şey yapmaya ihtiyacın yok. Çünkü sevgi yaptığımız eylemlerin sonucunda gelmez. Sevgi, OLDUĞUMUZ için gelir. Sadece bu kadar.

ÖNCE BEDENİNİ SEV

O halde sana bedenini sev dersem bunun neyi ifade ettiğini anlıyor musun? Öylece kabul etmek, olduğu haliyle… Aynada gördüğün şey, dış dünyanın belirlediği standartlardan bağımsız olarak SEN’sin. Karnımızda dizi dizi sixpack olsun, kalçamız şekilli olsun, sırtımız bilmemne olsun derken ipin ucu iyice kaçtı. Olay amacından saptı. Her beden kendine özgüdür, önce bunu bir kabul edelim. Kimse gibi olmak zorunda değilsin.

Burada bir nefes alıp yine Tarkan’la buluşalım mı, çünkü başkası olma kendin ol diyecek sana : Tarkan – Hepsi Senin Mi ? 🙂

ZAYIFLAMA HAPLARI EFSANESİ

Biliyorum tatsız gelecek ama abuk sabuk zayıflama hapları yüzünden kaç hastamızı yoğun bakımlarda kaybettik, kaç genç arkadaşımız beslenme bozukluğu tanılarıyla yıllarca psikiyatri-diyet klinikleri arasında gidip geldiler.

Diyet listelerinden, nasıl yağ yakarız klişelerinin hepsinden önce bunu anlaman çok önemli. Lütfen artık bu işin zayıflama hapları ve garip kürlerle olmayacağını daha en başından kabul et ve gerçekçi olmaya başla. Sağlığın bir daha geri gelmeyebilir.

BEDENİNLE TANIŞMIŞ MIYDIN ?

Bedenin, senin içinde yaşadığın evin. Bitmeyen diyetlerle, bir türlü gitmeyen son 5 kiloyla çekiştirip durma artık. Onu daha iyiye doğru yapılandırmak istiyorsan önce olduğu halini sevmelisin. Konuştuğumuz gibi, hoyrat olmak yok.

O zaman gelsin : Surf Mesa- I Love You Baby

Bedeninin sesini tanı. Dinle bakalım, ne anlatıyor sana ? Neresi ağrıyor, neresi sızlıyor, hangi harekette zorlanıyor? Nereye kadar esneyebiliyor ?

Duy onu. Sana fısıldayacak hangi besinin ona iyi geldiğini, ne yemeye ihtiyacı olduğunu, neyi sindiremediğini…Aslında seninle sürekli konuşacak kadar bilge, ama sen ona kulak vermedin ki.

Şarkımıza kulak verme zamanı : Yüzyüzeyken Konuşuruz- Dinle Beni Bi’

KUSUR MU ? O DA NE ?

Ama bedenimde kusurlar var diyorsan ilk sarılacağın yerleri buldun demektir. Çünkü seni bugüne onlar getirdi. Selülitli diye sevmediğin bacağın taşıdı seni her yere, yeterince geniş değil diye beğenmediğin o omuzlar taşıdı dünyanın yükünü. Kusur gördüklerin var ya en çok onlara kocaman bir teşekkür borçlusun. Bırak yerlerinde kalsınlar, seni sen yapsınlar. Kusur sandığın farklılıklar olmasaydı şu an hepimiz aynı vücuda sahip olurduk robotlar gibi. Aman ne sıkıcı ! Farklı ol ve bunu sev.

Ayrıca seni olduğun gibi sevmeyen kim varsa bu şarkı gururla senindir, patlat gitsin: Madrigal-Neden Diye Sorma.

Hüzünleri denizlere boğmanın tam zamanı, ayrıca ona geri dönme evet 🙂

YALNIZ DEĞİLSİN

Tüm bu süreçlerin tamamında yanındayız. Lütfen sağlığını düşün ve yardım gerektiğinde yanlış yollarda savrulma, bizlere yani bu işin uzmanlarına danış. Bunun için varız.

Ve veda şarkım gelsin, tamamen senin için : Sevmek Suçsa Suçluyum – Melike Şahin

Çok seviyorum kendimi ve sizleri !

Görüşmek üzere….

P.S: Bir önceki yazımın şarkısını buraya sakladım. Hande Yener- Romeo tabi ki 🙂

Beslenme Uzmanı İpek Ezgi Öksüzoğlu

About Beslenme Uzmanı İpek Ezgi Öksüzoğlu

Uzman Diyetisyen İpek Öksüzoğlu 1992 Ankara doğumluyum. Başkent Üniversitesi Beslenme Diyetetik Bölümünde 2016 yılında mezun oldum. Şu anda Başkent Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalında Tezli Yüksek Lisans yapmaktayım. Aktif çalışma hayatımı çeşitli kamu kurumları, hastane ve kliniklerde sürdürdüm. Hala büyük bir keyifle online veya yüz yüze beslenme danışmanlığı vermekteyim. Paylaşmanın her şey olduğuna inanıyorum. Bu yüzden bilgimi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşıyorum, umarım iyi gelir.

1 Yorum

  1. Ahmet 26 Mayıs 2020 - 01:13

    Tüm müzikleri dinledim :))

Yorum Yaz