julius erving

Herkese merhaba! Ben Egzersiz ve Antrenman Koçu Bahar Öksüzoğlu.

Bugünlerde içinde bulunduğumuz süreç, karantina, belirsizlikler ve etkileri yavaş yavaş çözülüyor. Her şey daha mı iyi olacak yoksa daha mı kötüye gidecek bilmiyoruz. Toplumsal olarak aniden rehavete kapılmanın pozitif etkileri olmayacağını üzülerek söylesem de bireysel olarak pozitif farklar yaratabileceğimize inanıyorum. Hala, zorunda olmadıkça evden çıkmamak en iyi tercih gibi görünüyor.

Peki bu süreçte sporcular neler yaptı? Yarım kalan sezona devam edecek sporcular ne ile karşı karşıya?

Profesyonel sporcuların antrenmanları gibi özel hayatları da bir dönemleme programına ihtiyaç duyar. Çünkü; sporcular profesyonelliği sahada olduğu kadar saha dışında da bir forma gibi üzerlerinde taşımak durumundadırlar. Sporcular; beslenme, dinlenme, terapi gibi faktörleri saha dışında önemsedikleri takdirde, pozitif sonuçlar doğrudan saha içine de yansır. Bu sebeple; sporculuk denen formanın yüklediği gereklilikleri dışsal bir baskıya ihtiyaç duymadan yerine getirmek gerekir.

Bu duraklama dönemini kimi sporcu online şekilde takımıyla çalışmayı sürdürerek geçirdi, kimi sporcu ise imkanları doğrultusunda izole halde destek almaya devam etti. Kimi sporcu sezon devam ediyormuş gibi kendine bakmayı sürdürürken, kimisi sezon bitmiş gibi kendini tamamen bıraktı. Ve tabiki, bu durumun sezon sürerken olumlu ya da olumsuz getirileri olacak.. Kendine bakan sporcular, sezon içinde aldıkları yüklemeyi ve programları sürdürememiş olsalar da yaptıkları ek-koruyucu çalışmalar ve doğru beslenmeyle kayıp yaşamadan nötr kalabildiler. Dolayısıyla bu sporcular için sezona adapte olabilmek, hızlandırılmış yükleme dönemini rahat geçirmek ve sezonu sakatlıksız bitirmek çok daha kolay olacak. Kendini bırakan sporcuları ne yazık ki çok iyi bir senaryo beklemiyor, toparlamak için yeterli zaman ve koşulları bulunmuyor..

Profesyonelliği belki de bu şekilde değerlendirmeliyiz. Her koşulda ve her durumda, başkasına ihtiyaç duymadan, yeri geldiğinde tek başına tecrübesini kullanarak sporsal gereklilikleri yerine getirme farkındalığına sahip olan sporcuya profesyonel diyebiliriz.

Sezonu devam eden sporcu arkadaşlara başarılar dilerim. Sezonu biten sporcu arkadaşlara ise sezonun yeniden başlayacağını hatırlatarak profesyonel kalmalarını ve kendilerine iyi bakmalarını öneririm.

Sevgiler..

IG: baharoksuzoglu

About Bahar Öksüzoğlu

Egzersiz ve Antrenman Koçu. Yeni ve sağlıklı tatlara açık bir şef. Elinden geldiğince gezgin. Mantığını ve kalbini birlikte kullanmaya çalışan bir düşünür.

Yorum Yaz