fizyoterapist

Çoğunlukla evde vakit geçirmek zorunda olduğumuz bugünlerde sağlığın öneminden ve evde sporun, hareketliliğin katkılarından önceki yazımda bahsetmiştim.

Spora yeni mi başlıyorsunuz yada bir süredir devam mı ediyorsunuz? Burada en önemli nokta kas eklem yaralanmalarına karşı dikkatli olmak.

Eğer spora yeni başladıysanız kesinlikle bir anda yüksek tempo egzersizlerle başlamamanız gerekir. Öncelikle 20-30 dk aralığında düşük tempolu kalp atışınızı bir anda yükseltmeyecek egzersizlere yönelmelisiniz. Ve burada en önemli nokta başlangıçta kasları ısıtmak ve bitişte tekrar soğumalarını sağlamak.

Kas-eklem yaralanmalarının en büyük sebebi vücudu bi anda stres altına sokarak kas ve eklemlere gereğinden fazla yüklenmektir. Bu durumu önlemek için ‘GERME VE ESNEME’ egzersizlerini kesinlikle es geçmemelisiniz.

Spora başlama amacınız kilo vermek, kilo almak, kas yapmak yani sebebiniz ne ise sihirli değnek değmesini beklemeyin. Önemli olan nokta sağlıklı olmak ve egzersizi ‘DOĞRU’ yapmaktır.

Doğru egzersiz , ısınma-soğuma kısımlarına özen göstererek, süreci zamana yayarak vücudunuzun kaldırabileceği yüklerde ve ölçülerde çalışmaktan geçer. Ve bu sayede sporunuzu en doğru şekilde yapmış olup ve ileride vücudunuzda spor sebebiyle herhangi bir sakatlanma riskini büyük ölçüde azaltmış olursunuz. (Maalesef spor yaptım ve sakatlandım cümleleriyle bizlere yani fizyoterapistlere gelen çok kişi oluyor benden söylemesi aman dikkat edin.)

Ramazan ayında olduğumuz bu dönemlerde hepimizin aklına peki ben ne zaman egzersiz yapmalıyım ? sorusu geliyordur. Bu sorunun cevabı iftar ile sahur arasındaki zaman diliminde yapmanız olacak. Tabi ki iftarınızı açtıktan yarım saat sonrayı kast etmiyorum 🙂

Eğer spora bu süreçte devam etmek istiyorsanız iftardan 1-1.5 saat sonra (en erken) düşük tempo egzersizlerle başlamalısınız. Öncelikle kesinlikle ısınma ve egzersiz bitiminde soğuma çok önemlidir.

Eğer herhangi kronik ve/veya sistemik hastalığınız varsa doktorunuzdan görüş almanız en doğrusu olacaktır.( Yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlıkları vb. Yukarıda anlattıklarım bu hastalıkları olmayan bireylere yapılan önerilerdir.)

Kısacası vurgulamak istediğim nokta; hepimiz için en önemlisi SAĞLIKLI OLMAK’tır. Bunu göz önüne alarak egzersizlerinizi ‘DOĞRU’ şekilde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Son olarak ‘Bedenini Sev ve Ona iyi Davran’ 🙂

Uzm.Fzt.Zeynep Ece Öndeş

About Uzm.Fzt.Zeynep Ece Öndeş

Uzman Fizyoterapist Zeynep Ece Öndeş

Yorum Yaz