Herkese merhabalar! Ben Egzersiz ve Antrenman Koçu Bahar Öksüzoğlu.

Bugünkü yazımda bizi sosyal hayatlarımızdan, kariyerimizden, sevdiklerimizden ve hobilerimizden ayıran bu huysuz virüse karşı nasıl daha pozitif ve güçlü durabileceğimizden bahsetmek istiyorum. Türlü türlü isimler taktığımız, her akşam haberlerde neden olduğu kayıpları dinlediğimiz ve bizi endişelendiren bu virüs aslında yanında açık bir mesajla bize yaklaşıyor. Her gün işe giderken ne kadar zorlandığımızı, yolda yürürken insanların yüzüne bakmamak için yerdeki betonları saydığımızı, kimi zaman ailemizden bile bunaldığımızı, kendimize karşı acımasızlığımızı, bedenlerimize karşı ne kadar ilgisiz kaldığımızı ve aslında ne kadar mekanikleştiğimizi anlatıyor bize. Bakın diyor; Tekrar gökyüzüne bakmayı öğrendiniz, birbirinizin yüzüne bakmayı öğrendiniz, camı açtığınızda daha derin nefesler aldınız ve tabi siz dışarıda yokken havanın ne kadar da temizlendiğini fark ettiniz. Doğa iyileşmek istiyor ama iyileşmesi gereken bir kişi daha var ki, aslında o kişi kendini iyi biliyor..

Makineleşmek bizlere büyük kolaylıklar sundu. Sabah bizi güneş uyandırmaz , çünkü ancak telefonlarımızdaki çirkin alarm sesleri bizi yataktan çıkarabilir. İşe gitmeden önce hızlıca ayılabilmek için tek yudumda bitirdiğimiz kahvemizi, minik kahve robotumuz biz duştayken hazırlar. Birini özlediğimizde, bunu ona iletmek için cebimizdeki küçük Siri’lere sesleniriz. Hayatlarımız kolay ama ne kadar doyumsuz ve soluk öyle değil mi? Ben bugün size bırakmayı öneriyorum. Geçmişte keşke dediklerinizden, bugün bu huysuz virüs yüzünden gelecekte olacaklara duyduğunuz endişeye kadar her bir yükü omuzlarınızdan aşağı bırakmanızı istiyorum. Pencereyi açıp ciğerlerinizi doğanın sizin için temizlediği havayla doldurmanızı ve ardından o havayı birer öpücüğe dönüştürüp sevdiklerinizin yanağına kondurmanızı bekliyorum. Gülümsemenizi istiyorum çünkü Dünya ölüyor ve yeniden doğuyor, tıpkı bizim de omuzlarımızdaki yükleri bırakınca yeniden doğacağımız gibi.

Bu süreçte çalışıyor olabilirsiniz, öyleyse döndüğünüzde sevdiklerinize yaklaşın. Sabah evdeyseniz, kahvaltılar hazırlayın ve sohbet edin, albümleri karıştırın. Bugün kahvenizi kendi ellerinizle yapın, kahve çekirdeklerinin kokusunu alın. Siri’ye izin verin bugün, kimi özlediyseniz kendiniz arayın. İfade edin kendinizi, bu defa mantığın yarattığı sayılarla değil. Kalbinizin yarattığı duygularla ve belki renklerle. Yazılar yazın, yazılar okuyun. Egzersiz yapın, yoga yapın ; Nabzınız yükseldiğinde hala yaşıyor olduğunuzu fark edeceksiniz. Bu günlerin ne zaman geçeceğini hiçbirimiz bilemiyoruz. Ama elimizde çok büyük bir koz var :)) Yaşamak. Mekanikleşerek değil, organik olarak yaşamak. Ertelediklerimizi yapmaya başlamak, diğerlerine daha çok temas etmek ve paylaşmak. Covid-19, benim huysuz virüsüm. Hepimizi iyileştirecek. Çünkü bir nehirdeki balıklarız biz. Sular çekilmeden, kıyıya vurmadan suyun bizim için ne demek olduğunu anlamayız. Kendinize ve sevdiklerinize güzel bakın, evde kalın ve evdekilerin tadına varın. Sevgiler..

Ig: baharoksuzoglu

About Bahar Öksüzoğlu

Egzersiz ve Antrenman Koçu. Yeni ve sağlıklı tatlara açık bir şef. Elinden geldiğince gezgin. Mantığını ve kalbini birlikte kullanmaya çalışan bir düşünür.

14 Yorum

 1. Didem Uysal 18 Nisan 2020 - 23:30

  Herkesin okuması ve biraz olsa da üstünde düşünmesi gereken bir konuya değinmişsin Baharım! Ne kadar güzel yazmış, ne kadar güzel dökmüşsün gerçekleri. Böyle iyi hissettiren yazıları görmeyi hep istiyoruz! ❤️

  • Bahar Öksüzoğlu 19 Nisan 2020 - 00:54

   Pozitif etki edebilmek beni çok mutlu etti, bu bana en güzel motivasyon teşekkür ederim:)

 2. Alihan 18 Nisan 2020 - 23:32

  Çok değerli bir yazı olmuş tebrikss

 3. Doğukan Koçlar 19 Nisan 2020 - 00:05

  Çok anlamlı bir yazı olmuş, teşekkür ederiz

 4. Kaan 19 Nisan 2020 - 00:13

  Aslında herkesin bu aralar ne kadar zengin bir yaşam içinde olduğunun farkına vardığı bu dönemde hislerimizi akıcı bir dille yazıya döküşünüz şahane. Tebrikler çok güzel yazı olmuş.

  • Bahar Öksüzoğlu 19 Nisan 2020 - 00:45

   Farkındalık yaratabildiysem ne mutlu bana.. Sevgiler.

 5. Yiğit Yurtseven 19 Nisan 2020 - 00:18

  Her şeye rağmen gülümseyebilmek, güçlü kalmak özellikle de şu sıralar çok önemli..

  • Bahar Öksüzoğlu 19 Nisan 2020 - 00:44

   Hepsi geçtiğinde, kaldığımız yerden devam edebilmek için..:)

 6. AK 19 Nisan 2020 - 00:45

  Bu pozitifliğini hep koruman dileğiyle hep böyle devam ❤️

  • Bahar Öksüzoğlu 19 Nisan 2020 - 00:53

   Teşekkür ederim balım desteğine

  • Berfin 19 Nisan 2020 - 01:31

   Çok güzel bir yazı olmuş 👌

   • Bahar Öksüzoğlu 19 Nisan 2020 - 13:14

    Teşekkür ederim:)

 7. Beyza parmaksız 20 Nisan 2020 - 17:12

  Bloga arkadasim Didem’in önerisiyle geldim ve bu bunaltıcı günlerde gerçekten zevkle okuduğum bir yazı olmuş:) ellerine sağlık diğer yazılarını dört gözle bekliyorum:)

  • Bahar Öksüzoğlu 22 Nisan 2020 - 13:17

   Daha güzel içerikler oluşturmaya devam.. Teşekkür ederim öpüyorum:)

Yorum Yaz