sporcu

Herkese iyi akşamlar! Ben Egzersiz ve Antrenman Koçu Bahar Zeynep Öksüzoğlu.

Karantina sürecinde hepimizin düşünmek için bol bol zamanı bulunuyor. Ben bugün bu zamanımı, Yeni Malatyaspor futbol oyuncusu arkadaşım Gökhan Akkan ile birlikte sporculuk üzerine düşünmeye ayırdım. Profesyonel sporcu olmanın maddi ve manevi getiri ve götürüleri üzerine fikir alışverişinde bulunduk. Gökhan’ın yaşadığı zorluklar ve onların üstesinden gelme stratejilerini ve nasıl motive kalabildiğini tartıştık.

Biliyoruz ki profesyonel olmaya giden yol oldukça uzun, meşakkatli bir yol. Ve bu yolun çocukluk döneminden itibaren titizlikle yürünmesi gerekiyor. Profesyonelliğe giden yolda gelişimsel evreleri doğru atlatarak en verimli forma ulaşma amacıyla başlayan yolculuk, verimli formu koruyabilme amacıyla devam ediyor. Sporu ve sporcuyu seven bir milletiz; Atatürk’ümüzün bize bıraktığı en güzel miraslardan biri bu.. Ancak aynı zamanda, dışardan gördüğümüz kadarıyla etiketlemeyi seven de bir milletiz. Sporculuğun hiçbir basamağı kolay değil. Her an, her seçiminle sahip olduğun kimliği korumanı ve geliştirmeni gerektiriyor her bir basamak. Kimi zaman duyduğun ağır ve politik eleştirileri, şahit olduğun kulisleri kulak arkasına atmanı ve yoluna tüm azminle devam edebilmeni gerektiriyor. Doğru beslenmeni, iyi uyumanı, iyi antrenman yapmanı, kendine iyi bakmanı, sürekli yolda olmanı, her deplasmanda farklı bir sahaya hızlıca adapte olmanı gerektiriyor. Herhangi bir bahaneye sığınmadan, en iyi seni ortaya koymanı gerektiriyor. Sosyal hayatının planını, müsabaka fikstürüne göre düzenlenmeni gerektiriyor. Aslında hiçbir şey tribünden, ekrandan izlendiği kadar kolay değil.. ”Ne var ki şu pası vermekte heheh” diye yorumlanan her bir hareket için seneler boyu, aynı antrenmanlar bıkmadan usanmadan, otomatikleşinceye kadar tekrarlanıyor. Sakatlık yaşandığında her şey en başa dönebiliyor. Bu aslında belirsizlik içinde en iyi halini korumaya ve ortaya koymaya devam etmek demek, adanmak demek. Peki tüm bu şartlar altında motive kalmak nasıl mümkün?

Gökhan bu kadar baskı, beklenti ve sorumluluk altında mental olarak güçlü ve motive kalabilmenin en zor konulardan biri olduğunu söyledi. O çalışma sürecine güvenenlerden. 90 dakikalık karşılaşma için, 1 haftalık hazırlık sürecinin her bir saniyesinde sadece maça odaklanarak, kendini hazır ve yeterli hissediyor. Azminin kaynağı ihtiyaçtan, istekten ve verdiği emekten geliyor. Azmi kendi içinden geldiği için dış kaynaklara ihtiyaç duymuyor. Bu yüzden kaybetse bile, azmi sarsılmıyor. En önemli dersleri başarısızlıktan aldığı için odaklandığı şey başarısızlıkları. Hatta kimi zaman başarıyla sarhoş olup kendine başarısızlıklar yarattığı zamanlar da olduğunu söylüyor.

Sporculuk zor.. Ama hobinin işin haline gelmesinin doyumu büyük. Kazandığın dostluklar, sırtını dik tutan antrenörler, takımın bir parçası olduğun için nedensizce seni seven kitleler ve daima kendinle yarışıp kendini yenebilmen.. Çok büyük değerler barındırıyor içinde. Ancak kolay değil 🙂 Bu küçük sohbetimizden sizlerle de bir kaç parça paylaşmak istedim, bir sporcunun gözünden..

Herkese sağlıklı günler dilerim.

IG: baharoksuzoglu

About Bahar Öksüzoğlu

Egzersiz ve Antrenman Koçu. Yeni ve sağlıklı tatlara açık bir şef. Elinden geldiğince gezgin. Mantığını ve kalbini birlikte kullanmaya çalışan bir düşünür.

2 Yorum

  1. Yiğit Yurtseven 22 Nisan 2020 - 01:17

    Eski bir sporcu olarak söylediklerine harfiyen katılıyorum. Gerçekten durumu çok güzel özetlemişsin Bahar, eline sağlık..

    • Bahar Öksüzoğlu 22 Nisan 2020 - 13:18

      Sporcunun halinden en iyi sporcu olan anlar 🙂 teşekkürler hocam..

Yorum Yaz